Result of the 22nd Japan Lifesaving Stillwater Championships

Sat 16 and Sun 17 of May, 2009

Yokohama International Pool, City of Yokohama, Kanagawa Prefecture

 

[[[ OPEN ]]]

Women 50m Manikin Carry

5th Ayumi KOMATSUZAKI

6th Chiaki MIYAHARA

Women 100m Manikin Tow with Fin

4th Kana HARADA

5th Takae MIURA

Women 100m Manikin Carry with Fin

3rd Takae MIURA

Women 100m Rescue Medley

7th Kana HARADA

[[[ TEAM ]]]

Women 4x25m Manikin Relay

4th Kana HARADA, Emi HAYASHIDA

6th Miki WASHIZUKA, Chiaki MIYAHARA, Hitomi SUZUKI, Ai KIKUCHI

WoWomen 4x50m Relay with obstacles

2nd Kie MIURA

3rd Emi HAYASHIDA

7th Aya OKANO, Miki WASHIZUKA, Hitomi SUZUKI, Chiaki MIYAHARA

Women 4x50m Medley Relay

1st Ayumi KOMATSUZAKI, Kie MIURA

3rd Kana HARADA

5th Chiaki MIYAHARA, Miki WASHIZUKA, Yuko OGINO, Hitomi SUZUKI

 

Result:Shimoda LSC 19th (12 points)

The 22nd Japan Surf Carnival

Sat 6 and Sun 7 of June 2009

Shirahama Beach, Shimoda, Shizuoka Prefecture

 

[[[ OPEN ]]]

 

Women Beach Flags

5th Maiko KUROKAWA

8th Moe TOKASHIKI

Men 2km Beach Run

6th Katsushige SAITO

Women 2km Beach Run

6th Yuko OGINO

Men Board

1st Satoru KANEKO(Kinko)

7th Hiroya SUGANUMA

Women Board

3rd Ayumi KOMATSUZAKI

4th Midori TANAKA

6th Hitomi SUZUKI

7th Kana HARADA

8th Ai KIKUCHI

Men Ski

1st Toshi "Toshi" MATSUZAWA

3rd Ryo IKEWAKI

5th Satoshi YAMAGUCHI

Women Ski

1st Aya OKANO

7th Eriko SUZUKI

Ironwoman

3rd Ayumi KOMATSUZAKI

4th Hitomi SUZUKI

6th Aya OKANO

 

[[[ TEAM ]]]

 

Ironman Relay

4th

Satoru KANEKO(Kinko)[board], Toshi MATSUZAWA[ski], Koichiro KOBAYASHI[swim], Satoru HASHIMOTO[run and swim]

5th Masanori ARAI[board]

Ironwoman Relay

1st

Ai KIKUCHI[board], Aya OKANO[ski], Hitormi SUZUKI[swim],

Miki WASHIZUKA[run and swim]

3rd Ayumi KOMATSUZAKI[board]

 

[[[ Official ]]]

Tomomi WATANABE (Chief Judge)

Hiroaki UMEDA (Ocean A judge)

Yuko SEIKANJI

Japan Life Saving Super Series "Kaikyu"

Sun 6 Sep 2009,Sun 4 Oct 2009,Sun 18 Oct 2009

Ohama Beach, Kisami, Shimoda-city, Shizuoka-Prefecture
Yugawara Beach, Ashigara Shimo-gun, Kanagawa-Prefecture
Otake Beach, Hokota-city, Ibaraki-Prefecture

 

 

Oceanman Race/Oceanwoman Race

Oceanman Race

2nd Hiroya SUGANUMA

3rd Tomoyuki TANAKA

7th Taku SAKABE

Oceanwoman Race

2nd Hitomi SUZUKI

3rd Kana HARADA

4th Ayumi Komatsuzaki

6th Aya OKANO

13th Kiyoko KATO

 

- Round 1 Kisami Life Saving Classics -

Surf Team Relay

3rd Kie MIURA,Kiyoko KATO, Hiroya SUGANUKA, Shousuke SHIMODA

Tube Rescue

5th Kie MIURA, Hiroya SUGANUMA, Genta HISASI, Takashi KOMAI

Beach Relay

1st

Takuya MURATA, Yuta KAGEYAMA, Taiki IGARASHI, Haruka MIYASAKA, Kana SHIGEMORI, Moe TOKASHIKI

Freshman Board

8th Kaichi KUBO

Freshwoman Board

4th Yuko YANO

 

- Round 2 Yugawara Ocean Carnival -

Mix Rescue Relay

5th

Masanori ARAI, Hiroya SUGANUMA, Tomoyuki TANAKA, Ayumi KOMATSUZAKI, Ayaka SHISHINO, Taishi KOYAMA

Surf Ski Relay

1st Hiroya SUGANUMA, Tomoyuki TANAKA, Aya OKANO

Board Relay

2nd Masanori ARAI, Taishi KOYAMA, Ayumi KOMATSUZAKI, Kiyoko KATO

Men Freshman Board

6th Yuuki TAMURA

Women Freshwoman Board

5th Nami SAITO

 

- Round 3 Lifesaving Trial in Otake -

1km x 6 Beach Run Relay

1st

Takahiro TOMII, Katsushige SAITO, Shunichiro TANAKA, Kana SHIGEMORI, Mishio OKAJIMA, Erina IKEDA

Surf Ski Relay

1st Tomoyuki TANAKA, Hiroya SUGANUMA, Ayumi KOMATSUZAKI

Board Rescue Relay

2nd Hiroya SUGANUMA, Shintaro KIJIMA, Hitomi SUZUKI, Ayaka SHISHINO

Oceanman/woman Relay

4th Hiroya SUGANUMA, Masanori ARAI, Aya OKANO, Shunichiro TANAKA

Men Freshman Board

5th Takahiro TOMII

Women Freshwoman Board

5th Mina OKUMOTO

 

Result:Shimoda LSC 2nd (181 points)

 

The 35th Japan National Surf Lifesaving Championships

Sat 10 and Sun 11 Oct 2009

Katase Nishi-hama, Fujisawa-City, Kanagawa-Prefecture

 

 

[[[ OPEN ]]]

Men Surf Ski

1st Toshi "Toshi" MATSUZAWA

6th Ryo IKEWAKI

Women Surf Ski

1st Aya OKANO

Men Board Race

4th Satoru "Kinko" KANEKO

6th Masanori ARAI

Women Board Race

1st Midori TANAKA

2nd Ayumi KOMATSUZAKI

4th Kana HARADA

5th Hitomi SUZUKI

6th Chiaki MIYAHARA

7th Yumi MUTO

Oceanman

4th Hiroya SUGANUMA

7th Tomoyuki "Ton" TANAKA

Oceanwoman

4th Hitomi SUZUKI

8th Kana HARADA

Women Beach Flags

2nd Moe TOKASHIKI

Men Beach Sprint

4th Masanori ARAI

Women Beach Sprint

6th Moe TOKASHIKI

Men 2km Beach Run

8th Katsushige "Kats" SAITO

Women 2km Beach Run

1st Chiaki MIYAHARA

2nd Keina KAWAMOTO

4th Yuko OGINO

5th Nami SAITO

[[[ TEAM ]]]

Beach Relay

2nd Tomoyuki "Ton" Tanaka, Takuya "Choji" Murata, Masanori Arai, Genta Hisashi

*Rescue Tube Rescue Race, Board Rescue Race, Oceanman Relay, and Oceanwoman Relay were cancelled due to the weather condition on the September elimination day.

 

CPR contest

B

Tomoyuki "Ton" Tanaka and Nami Saito

 

Result:Shimoda LSC 1st (121 points)

 

 

Maroochydore S.L.S.C.
Maroochydore S.L.S.C.